Damska bielizna kompresyjna – sposób na uniknięcie żylaków po treningu

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odzież wykorzystująca podstawy kompresjoterapii może być bardzo skuteczna w zmniejszaniu różnych dolegliwości wynikających z uprawiania sportu. Dowiedz się, jak działa damska bielizna kompresyjna i jakie są jej największe zalety!

Jak działa bielizna kompresyjna?

Zyskująca popularność w świecie sportu zawodowego i amatorskiego odzież kompresyjna jest wykonana ze specjalistycznego, elastycznego materiału. Zaprojektowane włókna dopasowują się do określonej części ciała i w odpowiedni sposób wywierają ucisk na konkretne mięśnie.

Kompresjoterapia, której elementem jest odzież i bielizna, ma zadanie poprawić krążenie krwi oraz zmniejszyć mikrourazy tkanki mięśniowej powstające w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego. Medyczne opaski uciskowe są także wykorzystywane w procesie leczenia chorób zapalnych, zakrzepicy, obrzęku limfatycznego czy niewydolności żylnej. Z tego powodu korzystny wpływ działania bielizny kompresyjnej zaczęto zauważać także w przypadku sportowców wyczynowych, u których często występowały tego typu dolegliwości.

Regularne stosowanie bielizny kompresyjnej pomaga również w zmniejszeniu szkodliwego obciążenia podczas aktywności fizycznej oraz ułatwia proces regeneracji wewnętrznych.

Zalety korzystania z bielizny kompresyjnej

Do niekwestionowanych korzyści wynikających z noszenia odzieży uciskowej można zaliczyć przyspieszenie regeneracji mięśni po treningu. Dzięki lepszemu krążeniu krwi po organizmie szybciej rozchodzą się substancje odżywcze poprawiające stan uszkodzonych tkanek mięśniowych.

Krążenie wpływa na sprawniejsze odprowadzane z mięśni kwasu mlekowego odpowiedzialnego za zakwasy. Ucisk zmniejsza także ryzyko wystąpienia kontuzji, żylaków, zakrzepicy czy opuchlizny. Dzięki lepszemu krążeniu krwi i pobudzeniu układu nerwowego zmniejsza się liczba skurczów mięśni i bólu podczas aktywności fizycznej, dzięki czemu praca mięśni jest bardzo wydajna, efektywna i długotrwała.

O czym należy pamiętać wybierając bieliznę kompresyjną?

Odzież uciskowa poprawia termoregulację konkretnej części ciała. W praktyce oznacza to, że stymulowana kończyna ma lepsze krążenie krwi, tym samym stając się cieplejszą. Z tego powodu kompresjoterapia może być bardziej wymagająca w sezonie wiosna/lato, jednak zdecydowanie poprawia komfort aktywności fizycznej w zimniejsze miesiące.

Zmiana temperatury i uczucie ucisku to kwestia, do której można się z łatwością przyzwyczaić. Ewentualna niedogodność jest zdecydowanie mniejsza, niż korzyści, jakie wynikają z noszenia z bielizny kompresyjnej.

Wybierając bieliznę uciskową trzeba zwrócić uwagę na rozmiar oraz klasę ucisku materiału. Na rynku dostępne są różne poziomy, dlatego przed zakupem warto dokładnie skonsultować swoje indywidualne preferencje z ekspertem i dobrać odpowiedni produkt. Korzystając z bielizny uciskowej należy również pamiętać by nie zdejmować jej bezpośrednio po zakończeniu treningu. To właśnie działanie bielizny po zakończonym wysiłku fizycznym zmniejsza dolegliwości bólowe i poprawia stan uszkodzonych tkanek mięśniowych.

Odzież kompresyjna dostępna na rynku

Ubrania uciskowe można znaleźć zarówno w aptekach, sklepach z wyposażeniem medycznym, jak i u większości producentów odzieży sportowej. W ofercie tego typu sklepów pojawia się nie tylko bielizna w postaci skarpetek czy kolanówwk, ale także całe zestawy strojów.

Bielizna pomaga stabilizować nogę podczas ruchu i najlepiej sprawdza się u osób trenujących sporty biegowe czy jazdę na rowerze. Równie przydatne mogą okazać się shorty lub legginsy, które uciskają wyższe partie mięśni nóg i równomiernie rozkładają ucisk na większą powierzchnię ciała. Na rynku dostępne są też specjalne koszulki lub kostiumy uciskowe, które wspierają pracę mięśni klatki piersiowej, pleców, brzucha oraz ramion.

Dodatkowo zakupić można także specjalne rękawki kompresyjne, które stabilizują przedramiona i nadgarstki podczas sportów siłowych, na przykład w czasie wyciskania sztangi czy podnoszenia ciężarów.

Foto wyróżniające: Cameron Spencer / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać płaszcz na jesień, który posłuży Ci przez lata?
/
Jak wybrać płaszcz na jesień, który posłuży Ci przez lata?
Czy szukasz jesiennego płaszczyka, z którego będziesz mogła korzystać przez kilka kolejnych sezonów? Sprawdzamy, na co warto zwrócić uwagę, by […]
Bielizna termoaktywna męska: Czy warto zainwestować?
/
Bielizna termoaktywna męska: Czy warto zainwestować?
Czy warto zainwestować się bielizną termoaktywną męską? Odkryj korzyści termoregulacji, komfortu i ochrony podczas aktywności fizycznej.
Jak dobrze dobrać sneakersy do swojego stylu życia?
/
Jak dobrze dobrać sneakersy do swojego stylu życia?
Styl życia i sneakersy. Klucz do idealnego dopasowania obuwia.