Skutki nadużywania alkoholu różnią się w zależności od osoby. Zazwyczaj kac objawia się bólem i zawrotami głowy, nudnościami i odwodnieniem. Może również powodować trudności z koncentracją, nadwrażliwość na światło i hałas, pragnienie, biegunkę i zmęczenie. Czasami wywołuje rozdrażnienie, przygnębienie lub uczucie lęku.
Głównym powodem kaca jest picie zbyt dużej ilości alkoholu. Organizm przetwarza jednego drinka na godzinę – jeśli wypijesz więcej, musisz się liczyć z przykrymi konsekwencjami.
Alkohol ma działanie moczopędne. Dlatego jego spożywanie prowadzi do odwodnienia, objawiającego się suchością w ustach, bólem głowy, zmęczeniem i nudnościami. Pocenie się, wymioty i biegunka, które mogą wystąpić w wyniku nadmiernego picia, skutkują utratą dodatkowych płynów i elektrolitów.
Nadużywanie alkoholu może podrażniać żołądek i jelita, powodując zapalenie błony śluzowej żołądka i spowalniając jego opróżnianie. Dodatkowo zwiększa ryzyko stłuszczenia wątroby, a także nadmiernej produkcji kwasu solnego oraz wydzieliny trzustki i jelit.
Spożycie alkoholu może również hamować produkcję glukozy w organizmie i uszczuplić jej zapasy magazynowane w wątrobie. Glukoza jest głównym źródłem energii dla mózgu, dlatego jej spadek często wywołuje uczucie zmęczenia i zaburzenia nastroju.
Sen wywołany alkoholem jest zwykle krótszy i gorszej jakości. Dlatego podczas kaca możesz odczuwać zmęczenie. Dodatkowo alkohol niejednokrotnie zaburza rytm dobowej temperatury ciała, nocne wydzielanie hormonów wzrostu i kortyzolu. Wspomnianym objawom zwykle towarzyszy ból głowy wywołany rozszerzeniem się naczyń krwionośnych. Spożycie alkoholu wpływa również na histaminę, serotoninę i prostaglandyny. Warto pamiętać, że alkohol jest metabolizowany przez dehydrogenazę alkoholową i aldehydową, które rozkładają cząsteczki, usuwając je z organizmu.
W wyniku fermentacji alkoholowej powstają produkty uboczne, zwane kongenerami. Co ciekawe, nadają smak wielu napojom z procentami. Potęgują jednak objawy kaca. Trunki takie jak czerwone wino i whisky zawierają więcej kongenerów niż lżejsze napoje, takie jak białe wino i wódka.
Podczas kaca możesz też doświadczać nadmiernego pocenia się i drżenia mięśni. Jak dowodzą badania, nawet w ciągu jednego wieczoru mózg przystosowuje się do alkoholu, a po spadku jego zawartości we krwi, pojawia się stan odstawienia.
Nie pij na pusty żołądek. Jeśli tylko możesz, zjedz przed imprezą posiłek zawierający węglowodany (jak makaron, ziemniaki, ryż) lub zdrowe tłuszcze.
W przerwach między drinkami pij wodę lub niegazowany napój. Karbonizacja w napojach gazowanych przyspiesza wchłanianie alkoholu. Alkohol jest diuretykiem, w związku z tym zwiększa ryzyko odwodnienia. Popijając wodę, zmniejszasz objawy odwodnienia, takie jak pragnienie, zmęczenie i ból głowy.
Pamiętaj, by pić z umiarem. W przeciwnym razie musisz się liczyć z tym, że rano obudzisz się z dużym kacem. Jeśli masz ochotę na przekąskę po imprezie, sięgnij po łatwo przyswajalne węglowodany. W ten sposób podniesiesz poziom glukozy we krwi, łagodząc objawy picia alkoholu.
Po powrocie do domu po całonocnej imprezie walcz z pierwszym instynktem, by położyć się do miękkiego, wygodnego łóżka. Zamiast tego włącz odcinek ulubionego serialu i spędź godzinę, pijąc wodę. Kiedy śpimy, nasz metabolizm znacznie zwalnia, utrudniając organizmowi przetworzenie wypitego alkoholu. Jeśli chcesz uniknąć porannego kaca, zanim pójdziesz spać, wypij dużo wody.
Jeśli mimo podjęcia wszelkie środki zapobiegawczych, rano i tak obudzisz się z kacem – wypróbuj kilka sposobów na szybką regenerację organizmu. Pamiętaj, by dużo pić. Sięgnij po wodę mineralną, wodę kokosową i herbatę rumiankową. Następnie, choć możesz nie mieć apetytu, spróbuj coś zjeść. Twoje ciało potrzebuje kalorii, by przyspieszyć metabolizm. Jajka zawierają dużo cysteiny, czyli substancji, która pomaga rozkładać toksynę, wywołującą kaca. Chodzi tutaj o aldehyd octowy.
Fot. Andrea Piacquadio/Pexels