Alergia jest nieszkodliwą chorobą, która jednak może uprzykrzyć życie. Odpowiednie przygotowanie mieszkania z pewnością ułatwi funkcjonowanie. Jak się do tego zabrać? Przeczytaj artykuł, by się dowiedzieć.
Czerwone oczy, wysypka, katar oraz kichanie to tylko niektóre z uporczywych efektów alergii. Zdarza się, że chory czuje się wyśmienicie do momentu, kiedy zmienimy dywan lub zapomnimy o regularnym wycieraniu kurzu. Nie rezygnuj z ulubionych elementów mieszkania tylko dlatego, że nie możesz znaleźć wyjścia z sytuacji. Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z rodzajem alergii, by wiedzieć, czego unikać przy aranżacji wnętrza.
Zaopatrz się w wykładziny wykonane z włókien bezpiecznych dla otoczenia. Jeśli masz taką możliwość, nie kupuj dywanów, tylko pozostaw podłogę odkrytą. Ułożenie paneli z pewnością ułatwi dbanie o czystość.
Dbaj o regularność sprzątania, skup się na dokładnym wycieraniu kurzu. Zaopatrz się w odkurzacz ze specjalnym filtrem HEPA, który pomoże usunąć go z Twojego otoczenia. Na rynku znajdziesz również odkurzacze czyszczące na mokro i na sucho. Urządzenie tego typu oprócz czyszczenia powierzchni pomoże Ci w doprowadzeniu do czystości zasłon czy sofy.
Zawsze dbaj o to, by ściereczka, którą wycierasz kurz, była nawilżona. Da to zdecydowanie lepszy efekt. Popularne do usuwania kurzu są miotełki, które wbrew pozorom wcale nie pozbywają się kurzu, tylko go przemieszczają.
Staraj się regularnie wietrzyć mieszkanie, ale tylko wtedy, gdy powietrze na zewnątrz nie jest zanieczyszczone. W przeciwnym razie tylko pogorszysz swoją sytuację i objawy się wzmogą. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż filtrów, które hamują dostęp zanieczyszczeń. Taki artykuł z łatwością zamontujesz na oknie i z zasłonami z pewnością stworzą barierę ochronną. W takim przypadku regularnie pierz zasłony i firanki.
Zaopatrz się w miernik wilgoci, który kosztuje niewiele, a zapewni Cię, że Twoim mieszkaniu nie rozwija się pleśń. Możesz postawić na naturalne rozwiązania, np. chrobotek reniferowy, który pomaga określić, czy wilgotność powietrza w domu jest prawidłowa. Kiedy jest wilgotny i miękki, oznacza to, że wszystko jest w porządku.
Za wysoka temperatura przyczynia się natomiast do rozwoju roztoczy. Pościel w okresie zimowym regularnie wywieszaj na balkon, by przewietrzyć ją w niskiej temperaturze. Im mroźniej, tym gorsze warunki dla roztoczy, które nie są w stanie przeżyć w takich okolicznościach.
Pilnuj, by ściany były pomalowane jedynie farbami przeznaczonymi dla alergików. Nie wybieraj tanich produktów, bo niska cena nie idzie w parze z wysoką jakością.
Jeśli nadal będziesz zdecydowany na kupno dywanu, to wybierz ten, który z łatwością upierzesz. Nie zawsze dywan pełni funkcję ozdobną, w przypadku maluchów, to idealne miejsce do zabawy.
Meble z tapicerką możesz pokryć specjalnym nakryciem antyuczuleniowym. To samo dotyczy ozdób, uwzględnij je w aranżacji mieszkania, tylko pamiętaj o regularnym czyszczeniu!
Zrezygnuj z szafek, które ulokowane są na otwartej przestrzeni. To właśnie tam zbiera się najwięcej kurzu. Kupione witryny urządzaj, stawiając na minimalizm.
Nie umieszczaj dywanów w miejscach, w których gromadzi się najwięcej wilgoci, czyli w kuchni i łazience. Na ścianach najlepiej sprawdzą się farba wodoodporna lub płytki.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik