Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że przechowywanie kosmetyków ma ogromny wpływ na ich jakość i późniejsze działanie? Czy wiesz jak bezpiecznie przechowywać swoje kosmetyki? Zobacz, co trzeba wiedzieć, aby nie popełniać błędów!
Każdy rodzaj kosmetyku ma konkretne wytyczne dotyczące przechowywania. Zazwyczaj są podawane w treści ulotki dołączanej do specyfiku lub widnieją bezpośrednio na jego opakowaniu. Często jednak nie czytamy tych informacji, co jest ogromnym błędem! W konsekwencji ich stosowanie może nie przynosić określonych korzyści i efektów obiecanych przez producenta.
>> Zobacz też: Kosmetyki ekologiczne a organiczne – co to znaczy?
Zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura pomieszczenia, w jakim przechowujemy kosmetyki, może mieć znaczący wpływ na ich jakość. Niska temperatura jest wskazana do przechowywania różnych kremów do pielęgnacji twarzy czy typowych preparatów aptecznych. Co ciekawe, może powodować psucie się podkładów czy korektorów do twarzy.
Wysoka temperatura sprzyja natomiast rozwojowi bakterii zasiedlających używane przez nas produkty. Często przyczynia się to między innymi do infekcji naszej skóry i pozbawia kosmetyki ich właściwości takich jak na przykład odporność przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Duże znaczenie w przechowywaniu kosmetyków ma również wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Najbardziej narażonymi na ten czynnik produktami są zatem te znajdujące się w łazience. Kąpiele wpływają na osadzanie się pary wodnej na ścianach, płytkach czy meblach. Jest to również doskonałe środowisko życia i rozwoju dla szkodliwych mikroorganizmów pasożytujących na naszych ciałach.
Kolejnym ważnym aspektem wpływającym negatywnie na wiele produktów dystrybuowanych na rynku jest dbanie bezpośrednio o ich czystość i precyzyjne zamykanie używanych specyfików. Wydaje się to oczywiste i pozornie łatwe, jednak często zdarza się, że o tym zapominamy.
Na co dzień korzystamy również z wielu akcesoriów służących do nakładania kosmetyków takich jak na przykład gąbeczki do makijażu. Nie możemy zapominać o ich dokładnym umyciu i pozostawieniu w czystości po każdym korzystaniu. Jeśli będziemy sumiennie o nie dbać, z pewnością posłużą nam dłużej.
Przestrzeganie terminu ważności to również kluczowa kwestia, która może wpłynąć na to, by zapobiec niepożądanym interakcjom. Nawet jeśli użyliśmy kosmetyk raz, zawsze powinniśmy pamiętać, że nie jest on ważny nieskończoną ilość czasu mimo konserwantów, które zawierają. Stosowanie produktów po czasie ich możliwego terminu użytkowania może nieść ze sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych takich jak na przykład: stany zapalne czy alergie. Raz na jakiś czas warto więc segregować specyfiki na te, które mają jeszcze długi okres ważności i te, których ważność za chwilę się kończy.
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale tylko w przypadku niektórych produktów. Przykładem jest np. krem z filtrem, który użytkujemy najintensywniej w okresie lata. Dzięki temu nie traci on swoich właściwości.
Lodówka to dobre miejsce również dla wodoodpornych maskar, które narażone są na wysychanie, w wyniku czego tracą swoją przydatność i szpecą nawet najbardziej estetycznie wykonany makijaż, krusząc się na powiekach. Dzięki przechowywaniu w lodówce lakierów do paznokci wydłużamy czas ich przydatności, gdyż z biegiem czasu tracą one płynność w temperaturze pokojowej.
Trzymanie w tak niskich temperaturach niektórych z kosmetyków pozytywnie wpływa na ich jakość. Warto jednak przed gwałtowną zmianą temperatury ich otoczenia upewnić się, czy są w pełni dostosowane do takich warunków. Każdy z kosmetyków ma swój własny, konkretny i oryginalny skład. Nie wszyscy jednak potrafimy wyciągać wnioski na ich podstawie, dlatego producenci danej linii zawsze umieszczają wskazówki dotyczące ich stosowania, przechowywania oraz terminu ważności.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik