Nuty zapachowe w perfumach dla mężczyzn

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawą stworzenia zapachu dla perfum jest odpowiednie dobranie nut zapachowych. Wyróżnia się trzy podstawowe: głowy, serca i głębi (bazę). Poszczególne stanowią kompozycję, która daje się wyczuć za pomocą węchu po pewnym czasie od zaaplikowania perfum.

Pierwsza z nut, czyli nuta głowy jest najsilniej wyczuwalna na początku, jest jednak najmniej trwała i ulatnia się po około pół godziny po użyciu perfum. Stanowi ona kompozycję lekkich zapachów owocowych, cytrusowych, kwiatowych. Wyczuwana jest intuicyjnie zaraz po otwarciu buteleczki perfum i jest głównym czynnikiem wpływającym na wybór perfum przez klientów.

Kolejną jest nuta serca. Jej zapach wyczuwa się po około 15 minutach od zastosowania perfum, a jej woń utrzymuje się na skórze przez około dwie godziny. Stanowi ona mieszaninę zapachów korzennych i kwiatowych. Jej zadaniem jest upłynnienie przejścia między nutą bazy, a nutą głowy. Ma ona spajać całą kompozycję.

Ostatnią nutą jest nuta bazy. Jest ona najdłużej wyczuwalna na skórze. Jej zapach zaczyna być wyczuwalny dopiero po około pół godziny od zastosowania i utrzymuje się nawet kilka dni. Jest to nuta, która ma zapewnić trwałość zapachu, ma stanowić bazę, dla pozostałych składników i zmniejszać ich lotność. Składniki tej nuty są najdroższe. Należą do nich surowce zwierzęce takie jak ambra, piżmo, kastoreum oraz roślinne surowce korzenne, żywiczne i drzewne.

Męskie perfumy o uniwersalnych nutach zapachowych

Łączą one lekkie nuty kwiatowo-owocowe stanowiące „głowę” i serce kompozycji, z cięższymi zapachami typowo męskich perfum: piżmem, ambrą, akordami drzewnymi oraz orientalnymi, stanowiącymi nutę bazy. Wśród zapachów kwiatowych można wymienić: zapach bergamotki, fiołków, kwiatów pomarańczy, róży, jaśminu, aksamitek, mięty. Natomiast zapachy owocowe są komponowane przez aromaty grejpfruta, cytryny i pomarańczy. Nutę bazową komponują oprócz zapachów zwierzęcych także akordy wanilii, wetiweru, bobu tonka, paczuli drzewa sandałowego i cedrowego.

Dodatkowo lekkość i przyjemną woń dodają tutaj zapachy orientalne, pobudzają one zmysły i relaksują. Uniwersalne męskie perfumy wzbogacane są również o lekkie akordy wodne, które dodają świeżości i pobudzają. Posiadają delikatną woń deszczu, rosy, wody morskiej. Perfumy o tak skomponowanych nutach zapachowych czasami zwykło się nazywać unisex, gdyż mogą występować one zarówno w wydaniu męskim, jak i żeńskim.

Perfumy o typowo męskim zapachu

Typowo męskie zapach mają cięższą woń. Są one komponowane poprzez połączenie wymienionych wyżej składników z takimi, których nie znajdziemy w perfumach dla kobiet, lub znajdują się one tam jedynie w śladowej ilości. Do takich aromatów należą zapachy ziołowe: mięty pieprzowej, bazylii, tymianku, szałwii, kolendry, rozmarynu oraz zapachy korzenne: gałki muszkatołowej, imbiru, kardamonu, goździków, pieprzu, cynamonu. Składniki te z dodatkiem niewielkich ilości zapachów kwiatowo-owocowych budują nutę głowę i serca.

Nuty bazowe budują natomiast aromaty skórzane powstałe w wyniku skondensowania korzennych zapachów o bardzo silnym aromacie. Do skórzanych zapachów należą cywet, drewno cedrowe, żywica benzoesowa. W nutach bazowych wyczuwany jest także zapach tytoniu i tabaki oraz zapachy drzewno-żywiczne. Żywiczno-drzewnych zapachów dostarczają akordy drewna dębowego, sandałowego, jałowca, sosny, świerku, gwajakowca, drzewa amyris, cisu oraz mchu.

Krótka charakterystyka męskich zapachów

Agar – zapach szlachetnego drzewa, jest on słodki i orientalny, ale jednocześnie pikantny i balsamiczny.

Ambra – jest zapachem zwierzęcym, pachnie morzem, żywicą i kadzidełkami.

Bergamotka – ma zapach herbaciany, early grey, jest on świeży, lekki, cytrusowo-kwiatowy.

Bób tonka – składnik bardzo eleganckich perfum, dodaje słodyczy, ma aromat rumu i wanilii.

Kastoreum – zwierzęcy zapach, dodaje erotyzmu oraz zmysłowości.

Pieprz – nadaje pikantnego zapachu.

Skóra – nuta dodająca męskości, jest jednocześnie pociągająca i seksowna, posiada zwierzęce aromaty.

Wetiwer – typowo męski aromat o tonach korzennych i żywicznych.

Nerola i cytrusy – nadają lekki, owocowy zapach, są składnikami wody kolońskiej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy torebka musi pasować do butów? Rozbijamy mity związane z doborem dodatków
/
Czy torebka musi pasować do butów? Rozbijamy mity związane z doborem dodatków
Rozważamy czy torebka musi pasować do butów i czy moda zgadza się z tym stwierdzeniem. Badamy popularne mity o dopasowywaniu dodatków.
Dlaczego warto zamówić catering dietetyczny?
/
Dlaczego warto zamówić catering dietetyczny?
Odkryj zalety dietetycznego cateringu, dowiedz się, jak taka dieta wpłynie na Twoje zdrowie i samopoczucie, oraz po co warto inwestować w dobre odżywianie.
Sukienki studniówkowe: Wyjątkowe kreacje na magiczną noc
/
Sukienki studniówkowe: Wyjątkowe kreacje na magiczną noc
Studniówka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu młodego człowieka. Każda maturzystka marzy o tym, aby ten wieczór był niezapomniany i była gwiazdą wieczoru.